• Реєстрація

Дебати

Категорія питань

Які наразі є типии годівлі, та як розробити раціон, щоб стадо було високопродуктивним?

0 голосів

У зв’язку з мінливими кліматичними та економічними умовами не завжди є нагода вдосталь забезпечити  молочне стадо різноманітними якісними кормами. Власники молочних скотарств віддають перевагу дешевому місцевому корму, який і становить основний раціоном. Складаючи систему годовування худоби та розробляючи збалансований раціон важливо враховувати особливості різних типів годівлі.

Типова годівля полегшує заготівлю необхідної кількості кормів, спрощує організацію збалансованого раціону. Урахування переваг різних типів кормів дозволяє удосконалити його та зробити повноцінним.

Назви типів годівлі походять від її складу:

 • силосна годівля;
 • силосно-коренеплідна годівля;
 • силосно-сінна годівля;
 • сіно-силосно-коренеплідна годівля;
 • сінажно-силосна годівля;
 • сінажно-коренеплідна годівля узимку і різні пропорції зеленої маси з концентратами і силосом для літа.

У стійловій період годувати лактуючих корів рекомендується наступним чином:

 • При концентратному типу годівлі, на 1 кг молока жирністю 4%, витрачається більш ніж 370 грамів концентратів. При цьому на 1 кг концентрату у раціоні корови отримується менш ніж 2,7 кг молока.
 • При напівконцентратному типу годівлі, на 1 кг молока жирністю 4%, витрачається від 230 до 360 грамів концентратів. При цьому на 1 кг концентрату у раціоні корови отримується від 2,8 до 4,3 кг молока.
 • При малоконцентратному типу годівлі, на 1 кг молока жирністю 4%, витрачається від 105 до 220 грамів концентратів. При цьому на 1 кг концентрату у раціоні корови отримується від 4.5 до 9,5 кг молока.
 • При об’ємистому типу годівлі, на 1 кг молока жирністю 4%, витрачається 100 і менше грамів концентратів, чи вони зовсім не застосовуються. При цьому на 1 кг концентрату у раціоні корови отримується 10 і більше кг молока.

Важно також враховувати співвідношення об’ємистих кормів, тобто % сухої речовини у них.

 • При сухому типі годівлі грубих кормових одиниц майже 100%, чи 90% грубих та 10% соковитих.
 • При малосоковитому типі годівлі грубих кормових одиниц від 75% до 89% та від 11%  до 25% соковитих.
 • При напівсоковитому типі годівлі грубих кормових одиниц від 50% до 74% та від 26%  до 50% соковитих.
 • При соковитому типі годівлі грубих кормових одиниц менше 50%, соковитих більше 50%.

Також у залежності від кількості та відсоткового співвідношення у складі соковитий та напівсоковитий типи додатково поділяються на силосний, коренеплідний чи картопляний підтипи.

Експерементальні та виробничі дані свідчать, що зимова годівля віключно концентратного чи об’ємистого типу призводить до зниження молочної продуктивності та порушує репродуктивну здатність тварин, пришвидшуючи їх вибракування. Тому рекомендується з’єднання напівсоковитого з малоконцентратним, чи напівконцентратним типом кормів. Подальша повноцінність таких поєднань залежить від якості кормової основи (сіно, силос, сінаж).

Особливості силосної годівлі

Основою цього типу є силос. Він використовується у взимку у великих об’ємах. Негативно сказується на дійних коровах виключно силосна годівля чи використання його у незбалансованому раціоні. Використання багатої кількості силосу у сбалансованному раціоні також меже призвести до погіршення молочної продуктивності, стану здоров’я та репродуктивної здатності корів, до порушення обміну речовин, знизить якість молока. Але ж корови, які годуються збалансованою їжею з силосом, дають молока більше, ніж ті, які годуються великими даванками сіна чи концентрованих кормів.

При польовому кормовиробництві основна культура для получення силосу, частіш за все, - кукурудза. Як кормова культура вона не містить достатньо протеїну, калія та фосфора. При перевазі кукурузного силосу у раціоні корова може дістатися дефіциту цих елементів, який потрібно буде компенсувати через введеня у раціон додаткових компонентів. Вживаючи силос корови починають менше їсти сіно, десь приблизно по 4 кг. До поживної норми раціон поповнюється концентрованим кормом та коренеплодами. Дослідження доводять, що при годівлі якісним сіном чи зеленими кормами корова споживає у два рази більше сухої речовини, ніж при годівлі силосом. Максимальна кількість силосу, що може спожити корова становить 30 кг, що у перекладі на суху речовину – меньш 8 кг. Така кількість силосу з кукурудзи містить від 40 до 44 МДж ЧЕЛ (чиста енергія лактації). Життєва потреба корів високої продуктивности – 37,7 МДж ЧЕЛ. З енергетичної решти утвориться від 0,8 до 1,7 літрів молока. Тому, щоб надої були високими потрібно у раціон вводити сіно та коренеплоди для підвищення повноцінності годівлі.  

Таким чином можна стверджувати, що силосні корма шкідливі для тварин тим, що призводять до дефіциту корисних мінералів,  легких вуглеводів та каротину. Але якщо ввести додаткові компенсуючи компоненти ввживання силосу одбрюється дослідниками та практиками.

Якщо силосом вигодовувати корів із продуктивністю до 3500 кг, то достатньо буде нівелювати протеїновий дефіцит, але для корів, у яких річні надої складають понад 7000 кг, силосно-концентратний раціон несе загрозу порушення обміну речовин. Потреба високопродуктивних тварин у поживної енергії забезпечується 8-11 кг концкорму на добу, що при силосному раціоні призводить до захворювання тварин на ацидоз. Щоб запобігти цього підгодовувати концентратами корів потрібно до 8 разів за добу, що викликає в умовах виробництва додаткові складнощі і не гарантує виключення ризику захворювання.

Оптимальне співвідношення кормів у залежності від продуктивності:

Силос – 25% - 55%;

Грубі корми – 14% - 17%;

Кормовий буряк – 7% - 10%;

У концкормах повинно бути 160-170 грамів перетравного протеїну на одну кормову одиницю.

Силосно-коренеплідна годівля

Потребує повищення питомої ваги коренеплодів у раціонах відносно силосного типу. З усіх коренеплодів найбільш широко використовується кормовий буряк. Тварини добре його їдять, він легки у засвоюєнні у будь-яких кількостях і найголовніше, може підвищувати дієтичнуі властивість раціону та слугувати як молокогінний корм при підвищенні продуктивності корів. Цукровий буряк не рекомендується згодовувати у великих кількостях без привчання до нього тварин. За результатами досліджень, краща молочна продуктивність отримується тоді, коли кормового буряку 14–16% у раціоні за поживністю, а цукрового — 8–10%. У силосно-коренеплідній годівлі соковитих кормів повинно бути 42–67%, до того ж, буряк 15–17%. За вмістом решти компонентів ці раціони не відрізняються від раціону силосної годівлі.

 

03 Трав, 17 від Петро в категорії корми
...