• Реєстрація

Дебати

Категорія питань

Що дають смакові добавки у кормах? Чи не нашкодять вони тваринам?

0 голосів
У комерційній діяльності введення ароматичних добавок у корми почасти відбувається на підставі смакових переваг людини, і такі добавки широко використовуються як засіб маркетингу. Слід зазначити, що використання добавок для маскування смакових властивостей корму з погляду людини нерідко призводить до того, що реальні смакові переваги тварин ігноруються.
Використовуються й інші ароматичні речовини (ванілін, етилванілін, м'ята, настій сіна, анісове сім'я, відходи какао, деяких фруктів, овочів тощо) зі специфічним запахом, який зберігається тривалий час. Заслуговують на увагу глютамінова кислота, глютамат Na, динатрій глюкозинат, арабінат калію.
Добавки, що імітують запах і смак зелених, соковитих кормів, зерна й інших продуктів, застосовуються для всіх видів тварин.

Ароматичні речовини додають до раціону свиноматок і корму для поросят. Поросята, відчуваючи запах корму, як молока матері, швидше його виявляють і більш охоче поїдають. Уловлюючи знайомий аромат, вони з апетитом їдять корм у зростаючих кількостях.

Як наслідок - зниження стресу після відлучення і добрий розвиток тварин у період вирощування. Однак якщо комбікорм для поросят містить 3-5% рибного борошна, 2-4% м'ясного борошна, 10% сухих молочних відвійок, то добавка ароматичних речовин неефективна. Немає необхідності збагачувати комбікорми смаковими чи ароматичними речовинами, зернова частина яких екструдована або підсмажена.

Поросята дослідних груп додатково до молока свиноматок отримували сироватку молочну і комбікорми з ароматичними добавками. Доступ до корму - вільний. Як результат комплексної виробничої апробації різних ароматичних добавок досягнуто добрий вжиток комбікормів поросятами-сосунами у 21-45-денному віці (вище за контроль на 20-29,8%) і високу трансформацію корму в продукцію.

Використання ароматичних добавок у складі комбікормів стимулювало розвиток травної системи, що позначилося на вживанні комбікормів і сприяло збільшенню середньодобових приростів поросят першої дослідної групи на 10,7%, другої - на 12,0%, третьої - на 18,6% порівняно з поросятами, що отримали стандартний комбікорм без смакових добавок.

Жива маса поросят до 45-денного віку досягла 11,7-12,27 кг - при 11,14 на контролі.
Збереження поросят у всіх групах становило 100%. Протягом досліду всі тварини перебували під пильним спостереженням ветеринарних фахівців. Захворювань і розладів травного тракту не спостерігалося.

Вживання комбікормів поросятами у 21-45-денному віці

 

Норма додавання ароматичних добавок у кількості 200-400 г на 1 т комбікорму, або 20,0-40,0 на 1 т 1% преміксу визнана оптимальною і залежить від складу комбікорму та його привабливості за нюховими властивостями (вміст цукру, жирів тощо).

Відомо, що свині розрізняють чотири основні смаки: солодкий, солоний, кислий і гіркий. У цьому ж порядку тварини і надають перевагу смаку одних кормів перед іншими.
Поросята добре відрізняють розчин сахарози від звичайної води. Вони надають перевагу концентрації глюкози нижчої ніж 3,5% і добре розпізнають корм, що містить сульфат міді.

Як речовини, що додають корму солодкого смаку, застосовують сахарин, цукор, сахарозу, аспартам, мелясу, крохмальну патоку. Кислий смак у поросят добре формують лимонна, фумарова, яблучна, оцтова, молочна, щавлева, мурашина, винна, аскорбінова, сорбінова, бензойна кислоти. Гіркий смак у молодняку свиней викликають порошок гірчиці, полин, часник, цибуля, хлористий кальцій, сульфат Mg.

Усі біологічно активні кормові добавки мають розроблятися з урахуванням вказаної шкали смаку свиней. Окрім того, ряд смакових речовин самі є цінними коректорами і активаторами обміну речовин у тварин.

Встановлено, що винний спирт у кількості 2% маси раціону підвищує швидкість росту на 10,6%, а витрата кормів знижується при цьому на 7,8% порівняно з контролем.
Із солодких найбільш ефективним активатором вжитку кормів є цукор у кількості 2,5% маси сухого корму. З органічних кислот сприяє зростанню вжитку корму молочна, оцтова і щавлева.

Ряд органічних кислот поряд зі стимуляцією смаку впливають і на енергію зростання тварин. Проте діапазон ефективних доз такого впливу досить високий. Відомо, що збагачення комбікормів молочною кислотою у дозі 1% збільшує приріст поросят на 9-17%, а подвійна доза - вже інгібірує ріст.

Фумарова кислота підвищує неспецифічну резистентність, енергетичні можливості організму і рівень антиоксидантного захисту, прискорює ріст тварин, зменшує захворюваність і падіж, володіє вираженою адаптогенною дією при стресі, підвищує імунологічну реактивність організму.

Вона не накопичується в організмі, нешкідлива і негативно не впливає на якість продукції. Економічна ефективність вживання фумарової кислоти у свинарстві коливається від 3 до 10 грн на одну гривну витрат.

Янтарна (бурштинова) кислота підвищує перетравлюваність корму, інтенсивність зростання, посилює процеси біосинтезу, є універсальним антистресовим препаратом, не викликає ксенобіотичних ефектів.

При додаванні до раціону поросят до 21-денного віку по 0,2% і з 22 до 100 діб - по 1% молочної або фумарової кислот отримано відчутний продуктивний ефект: приріст збільшився на 6-13%, витрата корму на одиницю приросту знизилася на 3%, збереження молодняку зросло на 17-46%.

Введення 0,25% мурашиної кислоти збільшило приріст на 18%, ефективність використання корму - на 15% і викликало скорочення падіжу (падіння) вдвічі.
Вживання лимонної кислоти у дозі 2% збільшило приріст на 20%, зменшило витрати корму на одиницю приросту на 15% і захворюваність поросят - на 15-28%.

Схожі результати отримано при додаванні до раціону поросят віком 40-70 днів 0,47% мурашиної кислоти. Відбулося збільшення ефективності використання корму на 5-10%. Це виправдовує додаткові витрати на кислоти, які стимулюють вжиток корму у поросят.

Органічні кислоти (пропіонова, мурашина, фумарова) та їх солі здатні знижувати pH вмісту шлунку (при pH більш ніж учетверо відбувається сповільнене розщеплювання протеїну), впливати на склад мікрофлори травного тракту, поліпшувати смакові якості корму, стимулювати його перетравлюваність і підвищувати продуктивність тварин. Кормові добавки із суміші органічних кислот почасти відносять до групи пробіотиків.

За тривалого вживання смакові добавки корму можуть приїдатися (=набридати) свиням. Тому рекомендується періодична контрастна зміна смакових (солодкий, кислий, гіркий) якостей корму.
Така зміна смаку корму (солодкий, кислий, гіркий тощо) підтримує апетит на високому рівні протягом всього періоду вирощування..

Для надання кислого смаку використовують молочну або оцтову кислоти у кількості 0,4%, гіркого - порошок гірчиці (0,15%) чи хлористий кальцій (0,4%), для надання приємного смаку і запаху смаженого зерна - борошно підсмаженої сої у дозі 5%, або етанол (гідролізний спирт) у кількості 2%. Періодичність зміни смакових добавок має здійснюватися через рівні проміжки часу - від 2 до 10 днів.

Так, до складу кормової добавки для поросят, що є сухою порошкоподібною сумішшю, входять часник, ромашка, кропива, кора дуба, череда, деревій і яблучний порошок. Добавка згодовувалася поросятам дослідної групи у складі комбікорму (1,2% його маси), що дозволило збільшити вжиток корму, приріст живої маси і добитися повного збереження поросят.

Контрольна група отримувала у складі комбікорму премікс КС-3. Приріст живої маси цієї групи становив 378 г, у дослідній - 413 г на добу, або на 9,3% більше, витрати корму на 1 кг приросту, відповідно - 3,6 і 3,37 кг кормових одиниць.

Отже, використання лікарських рослин у вигляді кормової добавки виявилося ефективнішим, ніж згодовування стандартного преміксу КС-3.
Таким чином, смакові добавки здатні істотно вплинути на ефективність використання комбікормів і продуктивність свиней.
04 Трав, 17 від Игорь в категорії корми

1 Відповідь

0 голосів

В даний час ринкові вимоги до стандартів стають все більше і більше. Виробник зацікавлений в благополуччі тварин і використання екологічно чистої технології вирощування. Для задоволення потреб споживача, фермерам необхідно виробляти високоякісні, свіжі та безпечні продукти харчування за розумною ціною.

Кормова добавка - це будь-які добавки до раціону, що регулюють кількість і співвідношення в ньому поживних і біологічно активних речовин, а також забезпечують здоров'я і най вищу продуктивність тварин.

Кормова добавка - це оптимальне за вмістом протеїну, амінокислот, вітамінів, макро- і мікро-елементів, інших компонентів частина комбікорму (кормової суміші), що вводиться в установленому порядку визначеному процентним співвідношенні з метою отримання збалансованого продукту для різного виду сільськогосподарських тварин. Речовина (препарат), що додається до основного корму в щодо невеликих кількостях для отримання збалансованого раціону і повноцінного корма.

Кормова добавка:

Добавка, яка використовується разом з іншими кормовими засобами для встановлення балансу поживних речовин.

Премікс - комбікормова добавка, яка представляє однорідну суміш мікрокомпонентів комбікормової продукції і наповнювача, призначена для збагачення комбікормів і білково–вітамінно-мінеральних добавок.

Кормові добавки- це продукти, які використовуються для годівлі тварин з метою поліпшення якості кормів і продукції, отриманої від тварин, а також для забезпечення здоров'я тварин за рахунок підвищення перетравності і засвоєння поживних речовин корму. Кормова добавка не може використовуватися на ринку, якщо відсутні науково обґрунтовані рекомендації про її нешкідливості для здоров'я тварин, людини і навколишнього середовища.

Підрозділяються:

Технологічні добавки - це добавки, що безпосередньо не впливають на харчову цінність корму, але побічно поліпшують обробку і гігієну корми. Наприклад, внесення органічних кислот в корму.

Сенсорні добавки - покращують споживання корму, зазвичай це ароматичні або колірні добавки.

Харчові добавки - це добавки, що містять певні поживні речовини, необхідні тваринам для оптимальної продуктивності і здоров'я. Наприклад. вітаміни, мікроелементи, амінокислоти та ін. Зазвичай ці добавки представляють сконцентровану форму.

Зоотехнічні добавки - це добавки, що поліпшують травлення у тварин, що не мають певної поживної цінності, але поліпшують процеси травлення і перетравлення поживних речовин кормів. Наприклад, ферма, пробіотики, пребіотики і ін

Кормові добавки мають цільове призначення. Їх використовують для балансування раціонів з відомим хімічним складом і поживною цінністю, вони призначені для певного виду тварин, з урахуванням їх віку та фізіологічного стану. Сьогодні головним чинником, що обмежує ефективне використання кормових добавок, є відсутність у більшості споживачів кормових добавок можливості оперативного аналізу хімічного складу і діючої речовини більшості пропонованих на ринку добавок, відсутність можливості щоденного контролю якості і поживної цінності основних кормів, що використовуються в раціонах тварин. Це перш за все стосується підприємств, зайнятих розведенням великої рогатої худоби, жуйних тварин.

22 Трав, 17 від Аліна
...