• Реєстрація

Дебати

Категорія питань

Как правильно проводить предпосадочную подготовку семенного картофеля?

1 Відповідь

0 голосів

Існує безліч сортів картоплі вітчизняної та імпортної селекції. Найголовніше при виборі сорту, щоб він був районований для нашої зони. Не варто кидатися на картоплю, привезену з Голландії, Ізраїлю або якого-небудь іншого заморського регіону, якщо вона не рекомендована для вашої зони. В іншому випадку, на майбутній рік бульби можуть не дати взагалі паростків, тому що відбудеться швидке виродження через невідповідні кліматичні умов та інші факторіи. Але якщо ви все-таки вирішили випробувати чудо селекції, то хоча б поцікавтеся у продавця наявністю сертифікату відповідності та карантинного сертифіката. Якщо їх немає, то фантастичного врожаю не чекайте, та ще можете отримати букет усякої інфекції, від якої іноді позбутися неможливо ніколи.
Посадка картоплі повинна бути проведена в оптимальні агротехнічні терміни, тому що в цей час закладаються основи майбутнього врожаю. Тут поспіх ні до чого і спізнитися не можна. Найголовніше мінімум за місяць насіннєву картоплю необхідно перебрати і видалити бульби, уражені раком картоплі, гнилями, чорної паршею (ризоктонія), чорної ніжкою, фомозом, фітофторозом, звичайної паршею і небезпечними шкідниками. Бажано видалити потворні бульби, з механічними пошкодженнями, дрібні і великі. Найкращі за розміром 50-70 грам. При перебиранні кожну бульбу потрібно уважно оглянути й помацати з натисканням по обидва боки. Це необхідно для виявлення бульб, уражених стебловою нематодою (дітіленхозом). Вражена бульба в початковій стадії розвитку може нічим не відрізнятися від здорової. Поверхня тканин ураженої бульби, на дотик здається м'якою, бархатистою і пружною, як суха губка. У сильно уражених бульб шкірочка розтріскується і видно трухляву тканину. Стеблевая нематода - це паразитичний черв'як ниткоподібної форми довжиною не більше 1 мм (побачити його можна тільки під лупою). Розмножується тільки в живих, здорових тканинах бульби (при температурі 20-25 градусів за 3 тижні). Тому, якщо вчасно не видалити хворі бульби, то заражена буде вся партія вашого картоплі. Нематоди і їхні яйця володіють великою стійкістю до більшості хімічних препаратів. Тому від хворих бульб нематода потрапить в грунт, де вона прекрасно живе на інших рослинах і в подальшому, буде заражати чистий посадковий матеріал картоплі. До речі, стеблова нематода - це заморський шкідник і потрапив до нас з зараженим посадковим матеріалом. А якщо до нас потрапить ще золотиста і бліда картопляна нематоди, то все - про картоплю можна забути. Легше буде тоді вирощувати банани. Тому будьте уважні при покупці насіннєвої картоплі. 

18 Трав, 17 від Валентина Степанівна, канд. с.-г. наук

Згоден з Вами, Валентина Степанівна,  від початку до кінця. Відчувається професіоналізм та обізнаність у темі питання. Але ж хочу зазначити дуже важливий момент, не зважаючи на який ми ризикуємо втратити добру частину врожаю. Я маю на увазі проведення простих, але на диво ефективних заходів щодо недопущення розповсюдження шкідників. Адже, коли перебирання закінчене, картоплю бажано покласти на пророщування протягом місяця при температурі 12-15 градусів у світлих приміщеннях. Бульби засипаються в ящики або на стелажі (не більше 3-х шарів). По мірі появи паростків, бульби необхідно повторно оглядати на наявність інфекції. Якщо на паростках з'являються темні плями, штрихи і виразки, це означає ризоктонію. Такі бульби необхідно негайно видаляти, а також бульби з ознаками інших вищевказаних хвороб і з ниткоподібними паростками або зовсім не пророслі. Хворі бульби необхідно помістити в пакети і відправити на санкціоноване звалище, щоб не допустити в подальшому зараження рослин картоплі.

Якщо немає можливості провести пророщування, то потрібно хоча б зробити провялювання бульб - це витримка їх при температурі 12-15 градусів протягом 5-8 днів до утворення зачатків паростків. Для цього підійде будь-яке приміщення, навіть не світле. Можна також зробити прогрівання бульб. Для цього за 2-3 дня до посадки, їх поміщають в тепле приміщення (40 градусів), що гнітюче діє на стеблову нематоду, підсилює ферментативну діяльність і надалі сприяє появі більш ранніх і дружних сходів.

Доброго врожаю!

Важливим заходом при підготовці насіннєвої картоплі є обробка бульб стимуляторами росту і препаратами, що вбивають збудників хвороб і шкідників!! Просто змочувати картопля водою при пророщування або прогріванні не можна ні в якому разі, так як на вологих бульбах в теплому приміщенні швидко розвивається інфекція і відбудеться зараження всього матеріалу.

Існує величезна кількість стимуляторів росту та хімічних препаратів для насіннєвої картоплі, перерахувати їх все неможливо, а застосовувати потрібно строго по інструкції і з дотриманням техніки безпеки.

Дуже хороший ефект дає обробка бульб фізіологічно активними і екологічно безпечними препаратами: за кілька годин перед посадкою 0,3% розчином гумату калію при нормі витрати робочої рідини 8-10 літрів на 1 т бульб. За 7 днів до висадки - Планріз 10 мл на 10 літрів води і цією кількістю можна обробити 1 т бульб. Він діє і як стимулятор росту і як фунгіцид проти ризоктоніозу, фітофтори і макроспоріозу. Планріз можна змішувати з іншими препаратами для посилення лікувального ефекту, а гумат калію тільки окремо, тому що в ньому містяться мікроелементи, ЯКІ можуть вступати в реакцію і викликати опік бульб і паростків.

Проти грибної інфекції можна застосовувати:

·         1% розчин бордоською рідини при витраті розчину 10 л на 1 т бульб;

·         Колфуго Супер 0,3 л на 5 літрів води для обробки 1 т бульб;

·         Максим 0,4 л на 2 л води на 1 т бульб.

Ефективно захищає картоплю від ґрунтових шкідників, колорадського жука, грибної інфекції і частково від стеблового нематоди суміш Престижу (70 мл), Максима (20 мл) і Планріз (1 мл), розчинених у 5 літрах води в розрахунку на 100 кг бульб. Ранні сорти картоплі їм обробляти не можна, тому що Престиж - це системний препарат і зберігається в бульбах 60-70 днів.

Бульби не обов'язково занурювати в розчин препаратів, а краще розкласти їх в один шар на плівку і шляхом розпилення з обприскувача нанести препарат. Після чого дати бульбам підсохнути і тільки тоді приступати до посадки.

 

нематода

От тепер, наче, все. Може, ще щось впустили? Та, мабуть, навряд,-  бо нас тут така колегія зібралася коло цих бульб, що ніяка нематода не проскочить!))) Наразі можемо перейти сюди. Здається, ми там продовжимо нашу дисскусію))

О, я, поки коментувала, навчилася малюнки вставляти у комент! То легше ніж я понадумувала собі)) Тиснеш на забраження малюнку зверху, а потім загружаєшь фото, хоч з компьютеру, хоч з ітернету. Так що, Семен Петрович, 60 років - то ще не діагноз))

 

...