Дебати
Рослинництво
Агрохімія
Тваринництво
Сільгосптехніка
Устаткування
Питання професіоналам
Першина Л. В. завідуюча відділом селекції и семеноводства ЧП «Терра-Юг»
Фадєєв Л.В. директор ТОВ «Спецелеватормельмаш»
Косенчук А.Л. директор ООО «Завод «Кировец»
Степаненко С.В. директор компанії ТОВ «Техніка і технології»
Здор Г.В. комерційний директор компанії ТОВ «Агрофірма «Гермес»
Чернобай И.В. директор з науки ТОВ «НВП «АЕРОМЕХ»
Шварцман М. Е. головний інженер ТОВ «Укр.Агро-сервіс»
Нетрадиційними кормами є малопоширені культури, що багаті на білок. Частіш за все з них роблять силос. Наприклад, силос зі спориша Вейріха тварини поїдають залюбки. Окрім високої поживності (100 кг такого силосу дорівнює десь приблизно15 кормових одиниць) спориш багатий на протеїн ( у тих же 100 кг його міститься 150 грамів). Якщо ви вирішите вирощувати цю рослину, то висівайте її по 5 кг на гектар широкими рядками наприкінці осені. Після висіву спориш ще довго, десь до 10 років поспіль, буде рости на цьому місці.
Майже таким же чином висівається та перероблюється на силос рапотник. Ще його знають як маралячий корінь. Він, як і спориш, буде років 10 рости на місці висіву, який такий самий як і у спориша, але цого норма є трохи вищою – до 10 кг на гектар. Тварини силос з рапотника добре їдять. Хочу зазначити, що при такому раціоні значно покращується відтворення у стаді та зменшується коров'я ча яловість. Тому я рекомендую вводити у , як то кажуть, «традиційні» корми силос з споришу та рапотника.
Більш вимогливі у вирощуванні , (вимагають додаткового здобрення органікою чи мінералами), але при цьому досить споживні борщівник (родина «зонтичні») та живокіст (родина «шорстколистих»). Поживність цих культур однакова: 100 кг = 15 кормових одиниць. Але щодо вмісту протеїну,- у борщівнику на 100 кг 100 грамів протеїну, а у живокості набагато більше, десь на рівні з люцерною,- 200 грамів на 1 кормову одиницю. Хочу попередити вас, що при збиранні борщівнику на силос додержуйтесь правил безпеки, бо його сік багатий фурокумаринами, які можуть спричинити опіки.
Ще є сильфія (родина «айстрових»). Як сировина для силосу вона використовується лише на другий рік зростання. Частіш за все її долучають до комбінованого силосу.
На даний час накопичено значно досвіду щодо використання продуктів переробки відходів тваринництва ентомологічним методом. Біомаса личинок, як свіжа, так і перероблена (наприклад, сушена) має великий потенціал бути застосованою у сільському господарстві. Адже личинкове борошно має високі показники харчової цінності та з успіхом може замінити м'ясо-кісткове борошно у кормах. Личинки мух можуть з успіхом застосовуватися і в рибництві при вирощуванні цінних порід риб замінюючи личинок мотиля. У звіроводстві личинок мух доцільно застосовувати замість м'яса в раціоні хижих звірів. Ліофолізіроване борошно з личинок мух може бути успішно застосоване у якості замінника дефіцитних компонентів штучних поживних середовищ для розведення корисних комах-ентомофагів.